Milujte jídlo, a to úplně všechno!

antipasti-delicious-dinner-5876Možná se v tomto článku budu už hodně opakovat, protože se mi zdá, že o jídle a stravování přemýšlím snad každou minutu. Teď už ale úplně jinak než dříve. Teď už při tom přemýšlení mám spíš úsměv na rtech a představuji si nejrůznější lahodné kombinace surovin a receptů, za to dříve jsem asi spíš ve stresu počítala kalorie a sacharidy. 

Dost často jsem přemýšlela nad tím, jaktože si někdo může dovolit jíst tolik jídla a nepřibrat, zatímco já celý život hlídám svůj jídelníček a každý prohřešek je na mě vidět. Nojo, jenže v tom to právě celé vězí!

S přítelem přeci můžete daleko lépe spolupracovat a vyjít. S nepřítelem spíš bojujete a dostáváte od něho pěkné rány. 

Asi chápete, že mám na mysli pořád jídlo. K této myšlence mě dohnalo také několik současných trendů ve výživě, které nebudu všechny jmenovat, ale v podstatě závisí na absolutním vyloučení něčeho “špatného” (něčeho, co vám brání zhubnout, co je škodlivé, před čím je třeba se vyvarovat). Do doby, kdy tuto dietu (protože jinak se to nazývat nedá) berete jen jako překlenovací období, které má nastolit jiný režim, je to asi v pořádku… je třeba zkoušet, co vaše tělo potřebuje. Ve chvíli, kdy se ale stanete ortodoxním zastáncem a rozhodnete se navždy si něco zakázat, musí to zákonitě přestat fungovat.

Základem zdravého a krásného těla je přeci zdravá mysl a s tím souvisí láska k jídlu! Když jsem pozorovala lidi okolo sebe, kteří se bez ostychu nacpávali, a přitom pořád vypadali dobře (nebudu říkat byli hubení, protože to s krásou úplně tak nesouvisí), došlo mi, že je spojuje jediné: láska k jídlu. Rádi vaří, rádi nakupují, rádi chodí do dobrých restaurací. Občas si dají něco nezdravého, ale protože ví, že jim to zase tolik neublíží. Jinak rádi ochutnávají všechno, rádi vaří pro svoje známé, zkouší nové věci, na dovolenou jezdí hlavně za jídlem 🙂 Často se takto mluví o francouzích nebo italech – jejich láska k jídlu je typická a jejich krása a štíhlost nepřehlédnutelná.


5893d805f3a7473db7e523f862746bc6-827x551

↑ Tohle přeci vypadá tak krásně! Přitom skoro žádná z těchto potravin by u různých výživových specialistů neprošla. V jednom je moc cukru, v druhém moc lepku, ve třetím moc kofeinu. 


Ve chvíli, kdy si totiž něco zakážete, vlastně si tím zkomplikujete život. Zaprvé neustále vymýšlíte alternativy, jak tuto věc nahradit (a často se musíte uchýlit k různým průmyslově vyráběným produktům, abyste nahradili tu přírodní složku, kterou ale nemůžete), hlavně zde ale samozřejmě platí pořekadlo, že “zakázané ovoce, chutná nejlíp.” Nebo že “odříkaného chleba největší krajíc… “

Také zde hraje roli fakt, že tohle prostě není udržitelné dlouhodobě. Žádná dieta. Možná se teď asi divíte, proč vám radím se bezostyšně nacpávat nezdravým? Neradím 🙂 Jen možná stačí si přehodit v hlavě výhybku z “to jíst nebudu” na “budu jíst tohle všechno”.  A v tom druhém případě je potom ohromně důležité si uvědomit, co všechno jídlo je a co jídlo není. 

Jídlo je: zelenina, ovoce, obiloviny, luštěniny, mléčné výrobky, maso (poslední dvě mohou být sporné, ale pouze z etických a čistě subjektivních důvodů. Nevylučuje je to jako potravinu). To je všechno. Všechny tyto věci obsahují bílkoviny, tuky, sacharidy, a další důležité výživové hodnoty, které jsou potřebné. Všechny bez výjimky.

Jídlo není: vše ostatní. Pokud o té “věci v obalu”, co držíte v ruce, nemůžete prohlásit, že někde vyrostla, někdo jí vypěstoval, nebo je živočišného původu (nebo je vyrobena z těchto surovin), není to jídlo.

basil-delicious-food-459469

Tohle není o tom si něco zakazovat, je to spíš o změně způsobu uvažování o jídle. Bohužel obchody jsou z velké části vybaveny převážně tím, co k jídlu tak úplně není, což pro vás prozřelé ale nemusí být problém a už rozhodně to nemusí přinášet stres. S tím vším také souvisí to, že zhřešit “nejídlem” občas není vůbec naškodu, protože vlastně nejde o nic zakázaného a tudíž se nejedná o hřích. Jde jen o požitek z něčeho občasného a výjimečného 🙂 A možná to všechno je tajemství těch krásných francouzek a italek… jedí všechno, jedí to v neomezeném množství, nedrží diety a jídlo mají spojené s požitkem a láskou. Všechno to je ale JÍDLO.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s