Jóga: Pomůže vám zhubnout?

o-WOMAN-SCALE-facebookJedním z vašich nejčastějších dotazů je ten, zda můžete za pomocí jógy zhubnout. Nebo vás také zajímá za jak dlouho a kolik kil zhubnete, pokud budete cvičit moje video “Jóga na hubnutí”. To je samozřejmé, většina z nás někdy zatoužila zhubnout a udělali bychom pro to naprosto všechno, ale hlavně si chceme být jisti, zda to, co děláme, bude mít nějaký efekt… Na takový dotaz je strašně složité odpovědět v jedné krátké zprávě. Proto jsem se rozhodla sepsat celý článek na téma “jóga a hubnutí”, přestože i to je vlastně málo. Asi nejlepší by bylo samozřejmě navštívit odborného poradce, který určí, co vám přesně pomůže a hlavně co děláte špatně. Já se pokusím o radu trochu obecnější, ale pravdivou.

Ano, jógou, asi jako jakýmkoliv jiným druhem pohybu, můžete zhubnout. Jsou totiž dva hlavní důvody, proč můžete mít nadváhu – málo se hýbete, nebo špatně jíte. Většinou obojí najednou. Troufám si ale tvrdit, že stravování tvoří na cestě za štíhlejším a hezčím tělem tu větší část.

MŮJ PŘÍBĚH UŽ MOŽNÁ ZNÁTE…

Oplácaná holka, která neustále řeší, co dělá špatně, že nehubne. Zkouší různé druhy cvičení, zkouší běhat, zkouší Jillian. Výsledky nikde. Nebo možná ano – hodně chabé výsledky oproti tomu, kolik energie a úsilí do toho vložila. Absolutní nepoměr. Je ale závislá na nezdravém jídle a to si nenechá vzít. Připouští si, že by mohla jíst zdravěji, ale často si říká: “vždyť to není zas tak hrozné, dort v cukrárně si dá přece občas každý, ne? Brambůrky si dá taky večer k televizi občas každý, no ne? Jinak jím celkem zdravě!”. Nejedla jsem. Z dnešního pohledu jsem jedla strašně.

jogapredapo
↑ Nevím, kolik ukazovala ručička váhy předtím a kolik potom. Možná se zase tolik nepohla. Jediné, co od sebe fotky dělí, je změna k přístupu stravování, více jógy (a také jedno těhotenství a porod).

Platí jednoduchá rovnice: Pokud budete příšerně a nezdravě jíst, nepomůže vám k hubnutí ani uběhnout každý den maraton. Naopak pokud změníte jídelníček a budete jíst zdravě a čistě, do fitka už nikdy nemusíte.

Je to samozřejmě velice zobecněno, ale skutečně to tak platí. Strávila jsem hodně času ve fitku (ať už jako klient, nebo na recepci), vždy jako takový němý pozorovatel všech těch nešťastných těl. Mám přehled o ženách, které pravidelně navštěvují nejrůznější lekce už několik let, doslova zde vždy vypotí duši, ale po těch letech vypadají pořád stejně. Často bohužel i hůř. Už ale nevidíte, jak žena přichází domů, dojídá řízek z oběda a večer u televize slané tyčinky. To nikdy nebude fungovat.

Oklikou se chci dostat zpět k józe… Na jógu nedám dopustit! Nikdy bych ale nikomu netvrdila, že samostatně může fungovat k úbytku tuku, pokud vše ostatní zůstane při starém. Když ale změníte jídelníček a začnete si skutečně užívat zdravé jídlo, jóga zafunguje jako ideální doplněk.

PŘEPNĚTE V HLAVĚ PROGRAM

Nejdůležitější je tedy přepnout si v hlavě ten starý zažitý program, který vám říká, co vše můžete a chcete sníst, a nahradit ho kvalitnějším programem, který vám říká, co vše je určeno k jídlu. Podívejte se na to logicky – k jídlu je to, co někde vyroste, co někdo vypěstuje a sklidí, k jídlu může být to, co se narodilo (pokud jíte maso), nebo co se dá jednoduchým způsobem a třeba i doma z těchto věcí vyrobit. K jídlu není to, co vyrobila továrna, v čem není nic z výše zmíněných surovin, co je plné škodlivých látek a cukrů. Pokud tyto věci ze svého života vyloučíte, garantuji vám, že zhubnete a zkrásníte.
Tohle není žádná dieta, tohle je trvale udržitelný stav, kterým se můžete stravovat až do konce života, protože už nikdy nebudete chtít jinak.
Nikdy proto zdravě a dlouhodobě nezhubnete jen tím, že budete zkoušet nějakou super moderní dietu založenou například na vyloučení sacharidů, nebo tuků, nebo čehokoliv jiného, co je obsaženo v běžné stravě a co naše tělo vlastně potřebuje. Nezhubnete ani tím, že budete chodit každý den běhat, ale přitom nezměníte na svém jídelníčku vůbec nic. Budou vás akorát tak bolet kolena.

To by bylo k jídlu. Věřím tedy, že hubnout můžete i bez sportu. (Takže hurá, vůbec nemusíte chodit do fitka!). On totiž sport tohoto stylu není vůbec přirozený a proto možná není ani zdravý. Tělo nikdy nebylo uzpůsobeno k tomu dělat několikrát za sebou dřepy, skákat do rytmu na tvrdé zemi, dokonce ani tak hodně a často běhat. Tělo je stvořeno tak, aby dělalo běžné úkony – během dne se neustále přemísťovalo chůzí, občas se sehlo k zemi, občas vzalo do rukou těžké břemeno, občas popoběhlo, občas někam vylezlo. Bylo by tedy ideální, kdybychom mohli tyto pohyby zapojit zpět do svého života… Ale ruku na srdce – už jen tím, že vlastníme auta a potřebujeme se přemístit na dlouhé vzdálenosti, odpadla chůze. Už nepereme prádlo ručně (komu by se chtělo?) a teplo našeho domova nezávisí většinou na štípání dříví. V dnešním světě už téměř nikdo nejsme schopen zahrnout všechen potřebný pohyb do svého života.

Takže co teď? Tuku se můžeme zbavit prostřednictvím jídla, ale bez pohybu bude naše tělo vypadat možná jako vyschlá švestka. A tady konečně přichází na řadu jóga, která je pro mě v poslední době už posledním druhem pohybu z kategorie fitness (mohu-li to tak nazvat), která má ještě smysl. Ona totiž vaše tělo posiluje ale zároveň neničí, naopak ho vylaďuje. Ano, vylaďuje – to je to správné slovo. Tolik omílaná fráze, že “vše souvisí se vším” totiž platí i v hubnutí. Ono někdy stačí protáhnout nebo posílit ten správný sval, nebo se jen naučit chodit rovně, a tělo začne se svojí zásobou tuku a vůbec se vzhledem pracovat úplně jinak. Samozřejmě nezavrhuji posilovny, ale méně je někdy více a možná je to naprosto zbytečná námaha – navíc spojená s případnými zdravotními problémy, protože jak už jsem řekla, není to přirozený pohyb.
Doteď si pamatuji jednu důležitou větu, kterou jsem zaslechla kdysi na jednom instruktorském kurzu:

Žádný sval na lidském těle nebyl stvořen pro krásu. Každý sval má svoji funkci a my bychom se měli primárně snažit o to, aby tuto funkci vykonával správně.

Mám pocit, že toto mi jóga dopřává. A když si spravíte své tělo, třeba se vám za to odvděčí tím, že už nebude tloustnout. Že nebude nikde zadržovat tuky ani vodu.

Důležité je také si uvědomit, že každé tělo je jiné a nemůžeme chtít být všichni jako přes kopírák – někdo má silnější paže, někdo nohy, někdo nebude mít nikdy úplně ploché břicho a někdo bude mít krásné bříško i bez práce. Je důležité si ale uvědomit, jestli stav, ve které se nacházíme, jsme skutečně my v té největší a nejpřirozenější kráse, nebo jestli pro to nemůžeme udělat něco víc.

A proto vám radím – začněte u sebe v lednici. Začněte svým běžným nákupem a kriticky se podívejte na to, co každý týden kupujete a co tedy i jíte. Tady totiž začíná ta cesta, která může trvat dlouho, ale bude trvalá. Přidejte přirozený pohyb, nebo jógu – která bude fungovat jako bezvadný doplněk, protože tělo dokonale vyladí a srovná. A teprve “urovnané” tělo může začít fungovat správně.

Takže zpět k úvodní otázce: Pomůže vám jóga zhubnout? Ano! Ale pouze ve spojení se zdravým životním stylem, s kterým je právě proto vždy pevně svázána.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s