Jak se nezhroutit z výsledků voleb?

ballot-box-general-election-2014Ano, už i na můj apolitický blog zabrousilo téma volby. Je totiž všudypřítomné. Ale nebojte, rozhodně se nebudu pouštět do žádných hlubokých analýz, zajímá mě totiž daleko jiná stránka voleb…

Výsledky letošních voleb nepotěšily asi nikoho. Je to zvláštní – mohli jsme jít každý demokraticky volit, přesto není ve výsledku téměř nikdo spokojený. Do čela se totiž dostaly strany, které dokonale rozštěpují obyvatelstvo, a co strana – to názorový proud. Tak silnou nesnášenlivost mezi voliči jedné a druhé strany jsem snad ještě nezaznamenala. Patrně si tedy říkáte:
“Jsem rád/a, že se tam tato strana dostala! Bohužel ale netuším, jaký hlupák musel volit tu stranu druhou.”

JAK MŮŽE BÝT NĚKDO TAK HLOUPÝ?!

Upřímně – když jsem viděla první výsledky během sčítání, přejel mi mráz po zádech a v duchu jsem začala přemýšlet, do které země se po volbách odstěhuji. Cítila jsem tak strašně silné nepochopení těch ostatních, co volili jinak. Vsadím se, že jsem nebyla jediná, komu hlavou běhalo:

“To je opravdu někdo tak primitivní, že jim hodí hlas? Copak jsou tak naivní, že mu věří? To snad nikdo nevidí, jak nám lžou do očí? Jsou voliči opravdu tak hloupí?!” 

JB48b78e_300470

Cítila jsem, jak strašně negativní emoce to ve mě vyvolává, tak jsem se na to zkusila podívat trochu z jiné strany. Ze strany “těch druhých”. Oni totiž mají úplně stejné pocity! Zrovna tak jako vy nevěřícně koukali na sloupce výsledků a lamentovali u televize nad tím, jaký vy jste blbec, že jste jim hodil hlas. Zrovna tak jako vy, i oni nechápou, že jim to věříte.
Ve volbách a názorech na politické strany nepanuje žádná objektivita, každý hlas vhozený do urny vychází ze subjektivních názorů, zážitků, sociálních poměrů, zkušeností a pohledů na věc. Vy věříte, že je určitě vinen a do politiky nepatří. Někdo věří, že to je celé lež a je to schopný politik. Vy si možná myslíte, že EET je zlo, někdo druhý si libuje v tom, že jsme to konečně zavedli. Vy nechápete, proč někdo v kampani využívá strach a v ČR neexistující problémy s imigrací, někdo tomu věří a skutečně se bojí, proto volí ty, kdo tvrdí, že nás ochrání. Zkuste si na chvilku připustit, že to myslíte úplně stejně dobře (ve svém zájmu) jako opačná strana.

Nikdo nikoho nevolí proto, že je to blbec. Že je lhář a zloděj. Ti, kdo je volili, tomu zkrátka a dobře nevěří, a tečka.

JEDNOU SE MOŽNÁ BUDETE STYDĚT ZA SVOU OMYLNOST

Tohle vědomí vám pomůže druhým odpustit, trochu pochopit jejich volbu a povznést se nad výsledky. Jasně, bude to mít dopad na nás na všechny, můžete namítnout. Ale ono se vše brzy (a možná dříve, než myslíme) zase změní, a já pevně věřím, že boží mlýny skutečně melou. Pravda vždy vyjde najevo a pak už bude jen na jedné nebo druhé straně přiznat porážku. Nikdy totiž nemůžete s jistotou vědět, jestli budete nakonec na straně vítězů a nebo poražených, proto je potřeba až do konce zápasu počítat se všemi variantami. A jak už určitě chytrý čtenář vytušil, není to jen o volbách. Je to o respektu názoru druhého člověka, protože všechny názory jsou čistě subjektivní a vychází z nepřenositelných zkušeností. Zkuste zahloubat ve své minulosti a vzpomenout si, kolikrát jste svůj názor radikálně obrátili a museli uznat svou omylnost.

Jediné, co mě na letošních výsledcích voleb skutečně mrzí (a asi mrzet nepřestane), že zvítězila agresivita a boj o moc nad čestností a skutečnou ochotou řešit naše aktuální problémy. Upřímně a čistou cestou, bez zneužívání protivníků. Vždy pomyslím na T.G.Masaryka a v duchu si řeknu:

Jak moc nešťastný by asi byl, kdyby mohl vidět, co se z té naší vlasti stalo… ?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s