O ideálu krásy aneb chraňme si svůj tuk!

12-vogue-cass-bird-plus-size-models.w710.h473.2xNejsem žádná štíhlá křehká dívka, mám nějakých pár kilo navíc, a celý život se snažím zhubnout. Vlastně vždy jsem jen a pouze přemýšlela nad tím, jaký je ten ideální způsob. Beru to jako fakt – mám pár kilo navíc. Nojo, ale o kolik navíc? Navíc oproti čemu? Co je vlastně ideál? 

Trochu jsem sama sebe donutila přemýšlet o tom, jaký je ideál krásy, a proč. Nebo spíš lépe řečeno – kdo ho ideálem krásy prohlásil? Samozřejmě že na to každá žena (a hlavně muž) má jiný názor, ale z mého osobního pozorování bych za ideál ženské krásy označila mladou dívku s dlouhými rovnými vlasy, s minimem podkožního tuku, vyrýsovanými břišními svaly a pevnými hýžděmi. Hlavně tedy štíhlou a to nejlépe tak, aby nikde žádný špíček nepřečníval. Možná je tato moje představa o ideálu krásy mylná, ale vsadím se, že jí má každá žena. A o to tu přeci bohužel jde…

Nezáleží na tom, jaká je realita (tedy co se všeobecně považuje za krásné), ale co si my, ženy, myslíme, že je všeobecně považováno za krásné.

Proto jsou fitcentra denodenně přeplněná smutnými ženami, které se bojí svého odrazu v zrcadle a dřou až do morku kostí kvůli něčemu, co někdo prohlásil za ideál. A přitom tam dřou třeba úplně zbytečně.

dc5cd6d7afd3c02e999d618f8173234b
Už odmala je potřeba holčičky utvrzovat v tom, že je dobré vypadat hezky a k světu!

ZAPOMEŇTE, ŽE IDEÁL KRÁSY EXISTUJE…

Také jsem to tak měla, ale teď jsem si s hrůzou uvědomila, že bych tomuto boji vlastně mohla zbytečně zasvětit celý život. Celý život bych se mohla chodit trápit do tělocvičny, skákat před televizí, nebo jezdit na kole, přestože mě to vůbec nebaví. Mohla bych zbytek života strávit počítáním kalorických tabulek a hlídáním každého sousta, přestože by to pro mě byla pořádná otrava. Předtím, než se budete chtít (kvůli někomu) měnit, zkuste zapomenout na to, že existuje ideál krásy. Je to jen mýtus, který je navíc až moc pomíjivý – vždyť se za posledních sto let změnil nesčetněkrát!
Zkuste zapomenout na všechny ty instagramové fotografie dokonalých dívek a na tu holku ze sousedství, která má tak krásnou postavu (a vy ne). Zkuste si tohle všechno vymazat z hlavy a připustit si, že jste třeba vážně hezká. A tak jako se několika mužům líbí štíhlé ženy, tak se spoustě mužům líbí i ty… neštíhlé.

Jenom díky tomuto “prozření” pro sebe uděláte hned tři důležité věci:

  • Začnete být konečně spokojená. Spokojenost je vidět na první pohled a je snad tím nejpřitažlivějším, co na člověku můžete spatřit.
  • Přestanete dělat věci, které vás nebaví, a získáte víc času na to, co vás baví. Opravdu nejste povinná trávit každé večery ve fitku, nebo každé ráno běhat. Třeba to na vás ani nezabírá, jen byste zbytečně marnila čas.
  • Ponecháte si svůj tuk! A věřte, že máte být na co pyšná!

TUK NAD ZLATO!

Tuk v našem těle je vlastně ohromně důležitý, a tak, jako je špatný jeho nadbytek, je špatný také jeho nedostatek. Mohli bychom si tady vyprávět o tom, jak je tuk důležitý pro dostatek energie, ochranu orgánů, které udržuje v teple, a je důležitý také pro imunitní systém. To vás ale asi moc nenadchne, pro ženské sebevědomí je bohužel pořád důležitější vzhled, než zdraví… Ale i s tím tuk souvisí!

Znám hodně žen, které se snažily zhubnout, nakonec se jim to povedlo, a určitě byly s výsledkem spokojené. Byly po té dřině natolik spokojené, že se mi nechtělo jim ani říkat, že teď nevypadají lépe. Že jejich obličej a výraz bohužel vypadal lépe předtím, když měly o 5 kilo víc.

Já říkám, že obličej s podkožním tukem zkrátka vypadá lépe! Vypadá mladší, svěžejší, je zásoben výživou a nemá vrásky. Bohužel se ale toto nikde nedozvíte. Když napíšete do vyhledávače “tuk na obličeji” a myslíte, že se třeba dozvíte něco o jeho funkci, jste na omylu. Internet vám místo toho nabídne několik rad, jak se tuku v obličeji rychle a snadno zbavit.
Samozřejmě ale platí, že všeho s mírou (aby mě někdo nenařkl, že podporuji obezitu). Určitě znáte tabulky, které definují optimální množství tělesného tuku – tedy potvrzují to, že by ho nemělo být ani málo ani moc. Ale z vlastní zkušenosti doporučuji se i na tyto tabulky vykašlat, neboť mně samotné v nich před pár lety vyšlo, že mám tělesného tuku poměrně hodně, což mě ponořilo do hluboké několikadenní deprese…

Říkala jsem si to, co asi spousta žen: Jak je možné, že jsem TAK tlustá, když jím TAK zdravě a TOLIK se snažím? A jak je možné, že ona je TAK hubená, když se VŮBEC nesnaží?! Bohužel život v tomhle není fér, o to víc potvrzuje to, že jsme každý naprosto jiný. Možná právě vy nemůžete těch posledních pár kilo zhubnout, protože vám to takhle sluší. Důležité je zodpovědět si tyto dvě otázky:

Omezuje mě má postava nebo přináší mi do života nějaké zdravotní komplikace?
Chovám se ke svému tělu s úctou a žiji zdravě?

Pokud jste na první otázku odpověděli NE a na druhou ANO, pak vám moje osobní tabulka optimální hmotnosti právě vygenerovala tento výsledek:

MŮŽETE BÝT NAPROSTO SPOKOJENÁ!

 

One thought on “O ideálu krásy aneb chraňme si svůj tuk!”

  1. Krasny clanek, ja s vami tak souhlasim! A proto mam rada i vase vide a cviceni, jemne, nenasilne, a to i to kardio. Je fajn, kdyz nekoho bavi behat kazdy den a naplnuje ho cviceni ve fitku, ale prave tak je fajn, kdyz to nekoho nenaplnuje a ma odvahu jit jinou cestou, tou, ktera treba neni “in”, ale je v ni stastnejsi a je mu lip.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s