Minimalistická péče o pleť

vlcsnap-2017-08-17-08h27m00s364Kosmetika. Pro ženy je to jedna z důležitých a vysokých položek v rozpočtu. Zminimalizovat ale její používání vám prospěje hned několikrát. Zaprvé samozřejmě ušetříte, protože většina produktů je až neslušně předražená (vzhledem k tomu, covlastně obsahují). Zadruhé paradoxně uděláte lépe svému tělu. Ať si myslíte cokoliv, valnou většinu kosmetiky vaše tělo opravdu nepotřebuje, naopak mu bez ní bude lépe. Zatřetí ušetříte prostor. Konec přeplneným poličkám a obestavěným vanám! Společně s tím také snižujete odpad, zkrátka je to několikanásobně výhodné.

KDYŽ YOUTUBERKY RADÍ…

Nikdy jsem nebyla příliš “pěstící” typ a makeup jsem vždy nosila jen jemný, takže pro mě nebylo moc složité dostat se na počet produktů, které používám dnes. Řeknu vám ale, co mě donutilo se nad kosmetikou ještě daleko více zamyslet… je to YouTube. Ano, jelikož se v něm pohybuji, sama také sleduji ostatní kanály a sem tam vám YouTube doporučí něco, co by se vám mohlo líbit. Takhle často narazím na mladé YouTuberky, které natáčí videa o tom, jakou kosmetiku používají, jak se správně aplikuje, kolik toho za uplynulý měsíc spotřebovaly a co je prostě “must-have” pro každou mladou slečnu. Je mi z toho někdy až úzko! Tolik zbytečných a drahých produktů, které absolutně nepotřebují! Copak si skutečně musí dvacetiletá slečna aplikovat na pleť noční krém, denní krém, krém na váčky pod očima, pleťový peeling a na to ještě tři vrstvy make-upu? Nemusí, její pleť je patrně zdravá a krásná od přírody. A pokud ne, není to tím, že trpí nedostatkem nočníbáze.

To, jak vypadá vaše pleť, není odrazem toho, co na ní nanášíte zvenku, ale čím ji vyživujete zevnitř. Je odrazem toho, jak jíte a jaký životní styl zastáváte. S tímto vědomím musíme připustit, že naše tělo žádné tyto krémy nepotřebuje. 

9144cdea2665fcb21b879fcdc695518f--cosmetic-design-bathroom-essentialsA nejenom, že je nepotřebuje, ale v důsledku mu nadbytek kosmetiky i škodí. Což se dá velice těžko poznat, když je na ní naše pleť závislá. Kosmetické produkty totiž začínáme používat poměrně brzy, zřejmě kvůli nějakému pocitu, že bychom měli. (,,No né, už je mi pětadvacet, to bych si měla pořídit nějaký pěstící krém, abych preventivně zabránila vráskám…” ,,Co bych byla za ženu, kdybych na sebe před spaním nenanesla pořádnou vrstvu krému?”) Díky tomu pokožka ztrácí své přirozené samočistící účinky a ostatní vlastnosti, kterými byla obdarována. Je to stejné jako s péčí o vlasy – čím víc šamponu a čím častěji ho budeme používat, tím více rozmazlíme naše vlasy a budou tuto péči vyžadovat stále více a více. Taková je i naše pokožka.

PRAVDA O NAŠÍ POKOŽCE

Nejčastější argument veřejnosti, aby se používali krémy, je to, že pleť musíme nějak hydratovat. Že tím také zabráníme vráskám. Tak zaprvé… pokožka je vybavena hydrolipidním filmem, tedy ochrannou vrstvou, která má za úkol udržet pružnost a hydrataci pokožky. Kromě toho také odpuzuje vodu, je tedy logické, že nanášení kosmetických výrobků na bázi vody je zcela zbytečné. Krátkodobě mohou působit velice pozitivně – to znamená, že pleť po jejich nanešení vypadá pěkně, ale z dlouhodobého hlediska ztrácí smysl. Tady obzvlášť platí, že pleti prospějete nejlépe zevnitř – pitím čisté vody. Voda je nejlevnější a nejpřirozenější kosmetický produkt, kterým uděláte vaši pleť šťastnou. K tomu ještě dostatek čerstvého ovoce a zeleniny a máte po problému. 

BAŇKOVÁNÍ JAKO ŘEŠENÍ!

Možná namítnete, že nechat pleť jen tak ladem si může dovolit žena, které je dvacet let, ale ne žena, které je padesát let. Máte pravdu, vrásky jsou sice přirozenou součástí života, ale nikdo je moc nechce. Doba je nakloněna svěžesti a mladistvému vzhledu, i s tím se dá ale pracovat bez kosmetiky!

vlcsnap-2017-08-17-13h27m54s585Nedávno jsem objevila masážní baňky, o kterých jsem si vždy myslela, že jsou určeny profesionálům na masáže zad. Jsou ale výborné i na domácí lymfatickou masáž právě třeba obličeje. Při správném postupu krásně rozproudíte lymfu, prokrvíte pokožku, napomůžete pružnosti pleti a zbavíte se otoků. Baňky tedy pomáhají i jako prevence a léčba vrásek. Natočila jsem pro vás krátké instruktážní a inspirativní video, jak s takovými baňkami zacházet a na co vše je lze použít. Možná po čase zjistíte, že velkou většinu vaší kosmetické výbavy vlastně vůbec nepotřebujete… 

Nejdůležitější informace – kde je vlastně seženete? Stačí zadat “masážní baňky” do vyhledávače, nikomu nedělám reklamu 🙂

Jak tedy vlastně vypadá minimalistická péče o pleť v mém podání? 

  • čistič na obličej Lush 
  • 2 – 3 litry čisté vody vypité za den
  • cca 3x týdně masáž obličeje baňkami (viz video, jedna masáž zabere 5 – 10 minut)
  • dostatek jídla a spánku

Nenechte si vnutit, že jsou věci, bez kterých se neobejdete. A už vůbec za ně neplaťte.