Jak vybrat podložku na jógu?

DSC_4462Podložka je zkrátka základ. Nic vám neznechutí cvičení tak, jako rolující se kousek karimatky, nebo smýkající se levná podložka. Také to patří mezi nejčastější dotaz od těch, co začínají cvičit (nejenom) jógu. Proto věřím, že tento článek bude rozhodně užitečný. 

Cvičební podložky můžete samozřejmě (tak jako všechno) zakoupit v nejrůznějších cenových relacích – od 150 Kč do 3 000 Kč. Pojďme rovnou na začátek toto rozmezí zúžit z obou stran. Nechceme samozřejmě nic levného a nekvalitního, na druhou stranu předpokládám, že pokud čtete tento článek, neplánujete kupovat podložku dražší než 1 500 Kč (a upřímně, nemá to ani moc cenu)


1. LEVNÁ KLASIKA PRO KAŽDOU PŘÍLEŽITOST

podlozka1_1podlozka1_2

Asi nejčastěji v obchodech naleznete tento typ. Pohybuje se zhruba od 200 Kč do 400 Kč, záleží na obchodnících a také designu. Vlastnosti má ale stejné – je z protiskluzového pěnového materiálu, liší se vždy pouze výškou. Pokud si můžete vybrat, volte výšku okolo 5 – 6 mm. Prodávají se také ve výšce 1 – 1,5 cm, ale tu pro běžné cvičení jógy,pilates, atd… příliš nedoporučuji. Je příliš měkká a hodí se spíše na pomalé rehabilitační cviky.

Pokud do podložky nechcete nebo nemůžete zase tolik investovat, touto volbou příliš nezkazíte. Nemůžete od ní samozřejmě čekat oslňující výkony a dlouhou životnost, já ale například jednu takovou doma mám. U nás v domácnosti je totiž zvykem, že jakmile ji rozložím na zem, seběhnou se všechny kočky a začnou si o ní brousit drápy – není mi jí tedy díky její ceně zase tolik líto. Je navíc lehká, skladná a nebojím se ji nosit ven a pokládat na špinavou zem. Jak vidíte na fotografiích, má už nějaké vady, ale můžete ji bez problémů hodit do pračky a vyprat na 30°.
Pokud ale řešíte také složení, potom tahle podložka příliš v souladu s přírodou není.


2. IDEÁLNÍ ZLATÝ STŘED

podlozka2_3podlozka2_2 podlozka2_1

Tak tohle je podložka, kterou můžete vidět na všech mých videích a také v našem jógovém studiu. A to z jednoho prostého důvodu – ze všech podložek jsem zatím nejspokojenější právě s touto. Většinou ji koupíte za necelých 600 Kč, což je dle mého zcela adekvátní cena za kvalitní podložku, za kterou ale nemusíte dávat celé jmění.
Vysoká je 6 mm a je vyrobená z “eco friendly” materiálu TPE, který neobsahuje ftaláty a těžké kovy.
Vrchní strana je z velice příjemného nesmekavého materiálu, což oceníte hlavně při józe (komu z nás jsou příjemné smýkající se dlaně při střeše a ujíždějící chodidla při bojovnících?). Spodní strana je tvořena protiskluzovým reliéfem, což funkčnost podložky ještě víc podtrhuje.
Vhodná je i na dynamičtější formy jógy, nebo případně na hot jógu, jelikož vám po ní nebudou tolik klouzat zpocené dlaně. Je lehká a skvěle se přenáší.

A to nejlepší na konec! Tuto podložku seženete za 589 Kč zde, jako mí čtenáří a sledovatelé obdržíte při zadání slevového kódu StillOnTheWay ještě slevu 5%, která určitě potěší.
Že to myslím opravdu upřímně ( 🙂 ) se můžete přesvědčit v našem jógovém studiu , které je už od samého začátku těmito podložkami vybavené. Pro mě tedy jasná volba!


3. DESIGNOVÉ KOUSKY NAD 1000 KČ

podlozka3_1podlozka3_2

Když zadáte do vyhledávače “jógová podložka”, na prvních stranách naleznete určitě značku Prana, která vás stoprocentně zaujme. Má krásné motivy a barvy! Stojí okolo 1500 Kč a proto nabydete dojmu, že to zřejmě bude to pravé ořechové a vyplatí se do ní investovat. I s touto podložkou mám své zkušenosti a proto vás bohužel musím vyvézt z omylu…
Podložka je tedy opravdu lehká a skladná, což je výhoda… bohužel mi ale vůbec nesedí její materiál, protože jak můžete vidět na fotografiích nahoře, poměrně drahá podložka už je skoro úplně zničená. Na místech, kde se podložky dotýkají dlaně a chodidla (potažmo nehty) je úplně rozdrolená, což mě hodně zklamalo.
Tuto kategorii bych tedy uzavřela tím, abyste nedávali na design a první dojem. Možná ve fitku ohromíte ostatní jogíny vedle vás, ale budete se cítit nepohodlně. Koukejte na materiál a nesmekavou úpravu.


4. JUTOVÉ PODLOŽKY A KOBEREČKY

1795

Seženete je za cenu okolo 1500 Kč a všude se dočtete, že to je to nejlepší, na čem můžete cvičit. Ano i ne.
Pokud jste spíše začátečník, dejte od ní raději ruce pryč. Neužijete si náležitě všechny výhody, která tato podložka přináší. Tuto podložku bych doporučila těm, kdo už jógu cvičí nějaký ten rok a jsou si svým tělem a provedením asan skutečně jisti. Teprve potom oceníte to, že je perfektně přilnavá, nesmekavá a nebude vás při cvičení “vyrušovat”. 
Také je to patrně ta nejkvalitnější a nejekologičtější volba.
Přesto jí ale dejte ještě chvíli čas a zdokonalujte se zatím na něčem méně náročném a stoprocentně pohodlném.


5 TIPŮ PŘI VOLBĚ PODLOŽKY:

 • Zvolte správnou tloušťku. Pod 5 mm vás budou tlačit kolena, nad 8 mm se budete do podložky až moc “bořit”. 
 • Podložka musí být nesmekavá. Když nakupujete v kamenném obchodě, vyzkoušejte si ji. Chtějte od prodejce více informací. Není nic horšího, než podložka, po které vám budou klouzat dlaně.
 • Smýkající se dlaně ale nemusí být vždy chyba podložky! Máte správně rozloženou váhu? Opíráte se do všech prstů u rukou a tlačíte je kolmo k podložce dolů? Pokud se příliš potíte, doporučuji rozložit na podložku ručník.
 • Údržba je důležitá! A nemusíte kvůli tomu kupovat drahé dezinfekční spreje na podložky. Stačí vyprat s vodou, případně jen otírat vlhkým hadříkem. Můžete si i vyrobit svůj sprej – jednoduše smíchejte vodu a pár kapek esenciálního oleje, který rozprašovačem nastříkáte na podložku a poté setřete.
 • Občas jí odložte. Ačkoliv uznávám, že vlastnit kvalitní podložku je důležité, sama si někdy ráda zacvičím jen tak “naostro” bez ní. Obzvlášť když cvičím v létě venku, nebo na nějaké přívětivé podlaze. Občas se vyplatí cítit pod svými chodidly i něco jiného, než nudnou podložku…

2 thoughts on “Jak vybrat podložku na jógu?”

  1. Dobrý den
   Na kaučukové podložce jsem, přiznám se, nikdy necvičila. V popisu uvádí, že je velice podobná materiálu TPE, s kterým mám nejlepší zkušenosti.. a pokud vám záleží na přírodním složení, pak je to asi dobrá volba. Podle fotografií bych se ale bála toho, aby po podložce neklouzaly ruce…

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s