Můžete nenávidět! Neplýtvejte ale na nikoho svou energii.

1Nepokrytě přiznávám, že se v mém světě pohybuje několik lidí, které nemohu vystát. Je to určitě počet, který bych sečetla na jedné ruce, nicméně mě vždycky trápilo, že to tak mám… jsem nesnášenlivá? Netolerantní? Namyšlená, nebo arogantní? Nedávno jsem si ale uvědomila, že je to asi normální projev lidských emocí – tak jako se člověk může do druhého bláznivě na první pohled zamilovat, tak může jiné bezdůvodně nenávidět. V tom to ale vězí – nikdy to podle mě totiž není bezdůvodně. Jen je ten důvod někdy hodně hluboko skrytý… 

Určitě to znáte, jen si to připusťte… Ten člověk vám zkrátka leze na nervy. Nedokážete přesně vysvětlit proč, ale všechny jeho názory vám jsou proti srsti. Když ho náhodou potkáte na ulici, rozhází vás to po zbytek dne, přestože si vás třeba ani nevšiml. Dokážete popsat tisíce malých důvodů, které vám na něm vadí, ale ani ne jeden velký. Nezaujatý třetí člověk by vám řekl: Ty mu jen závidíš! A možná to je pravda… ale možná taky ne.

Jaký je vlastně ten skutečný důvod?

Možná je to jen prostá neshoda v názorech, nebo špatný zážitek z minulosti. Mám ale zkušenost, že pokud někoho nemůžete vystát, je to kvůli jedné věci, o které možná ani nevíte. Nebo o ní víte, ale netušíte, co má společného s vámi. A vězte, že má s vámi společného mnoho! Nebudu tady vyprávět pohádku o rozzuřeném psovi a nastaveném zrcadlu, protože ruku na srdce – kdo z nás si umí sám sobě upřímně sdělit krutou pravdu, že to, co nenávidíme na druhých, jsme my sami? Navíc to tak vždycky nemusí být. Může nás v hloubi duše rozčilovat, že ona umí něco, co já jsem taky mohla umět, kdybych se víc snažila. Že on je až příliš asertivní a až moc projevuje svoje názory, což já bych také chtěla, ale neumím to. Může nás vytáčet, že ona si připadá jako dokonalá matka, ale já mám o sobě pochyby. Důvod může být jakýkoliv. Zkuste se nad tím jen trochu zamyslet, je strašně těžké ho objevit, protože jsme zvyklí sami sobě lhát. Ve chvíli, kdy na něj přijdete, kdy ho budete svírat pevně ve svých dlaních, ho totiž můžete pustit.

Pustit, opustit, odpustit!

Důležitým faktem také je, řekněme si to upřímně, že vy toho druhého člověka většinou moc nezajímáte. Nebo alespoň na vás neplýtvá tolik energie, jako vy na něho. Nechci vás nutit k tomu, abyste byli za všech okolností vždy pozitivní, a i když je pořádný vztek na druhého občas ulevující, je to pořád obrovský výdej energie. A za to vám ten člověk nestojí. Tahle doba je bohužel hodně nakloněná nenávisti. Slovo “hate”, neboli už natolik počeštěné “hejtovat” je snad nejskloňovanější slovo na českém internetu. Dnes se lidé nevyčleňují podle svých zálib, koníčků a oblíbených činností, ale podle toho, koho hejtují.

Jak už jsem říkala, existovalo (nebo stále existuje) okolo mě pár lidí, kteří na mě takto působí. Překonat tyto pocity mi ale pomohlo taky jedno uvědomění, o kterém si možná teď řeknete, že je jednoduché a hloupé.
Je to uvědomění si toho, že každý je jiný. Kdykoliv se vám nezdá chování druhého člověka, kdykoliv vás na něm něco rozčiluje, řekněte si: On je prostě jiný! Každý jedná jen tak, jak nejlépe umí. S nejlepším vědomím a svědomím.
Ten příliš asertivní kolega, co musí být na každém meetingu slyšet, zkrátka takový je. Je hvězdou, vtipálkem, chce vás ohromit. Ta naštvaná paní za přepážkou na poště s vámi jedná takto odměřeně, protože se jí to zdá jako zcela normální a adekvátní chování. Tahle holka je zase až moc upřímná, ale jedná tak, jak to nejlépe umí. Ne s úmyslem vás ponížit, ona taková je. Nenutím vás přátelit se s těmito lidmi, nemůžeme se zavděčit všem! Jen vás chci inspirovat k tomu vytvářet mezi sebou méně nenávisti.

Nikdy totiž nemůžete úplně volně dýchat, když máte v životě lidi, které nenávidíte. Nemusíte milovat všechny, je přirozené s někým nesouhlasit. Je přirozené, že jsme odlišní. Ale zbavme se vzteku, který nám komplikuje život. Vezměte si z nenávisti k druhým své osobní ponaučení a pak ji zahoďte pryč. V tu chvíli se totiž můžete zase zhluboka a volně nadechnout.

A pokud nikoho takového v životě nemáte a tento článek jste tedy vůbec nepochopili, gratuluji, jste šťastní lidé!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s