Potřebuje vaše miminko vůbec kosmetiku?

baby-bathŽeny milují kosmetiku, voňavá mýdla, sprchové gely, pěnivé šampony, jemné tělové krémy. Máme rádi vůni a pocit čitoty a svěžesti. Když se nám narodí miminko, máme touhu ho opečovávat úplně stejně – vždyť miminko má být čisťoučké a voňavé. Potřebují ale vůbec kosmetiku? Neškodíme jim náhodou? 

Když jsem nakupovala výbavičku pro svoji dceru, zjišťovala jsem si, která je ta nejlepší. Sama používám spíše přírodní kosmetiku a u miminka mi to přišlo jako naprostá samozřejmost. U mých oblíbených značek jsem tedy nakoupila pár základních produktů, vyskládala si je na přebalovací pult, a už jsem jen nedočkavě čekala, až je budu moci použít. Nakonec jsem použila asi jen třetinu z nich. Tento článek není reklamní, není ani výstražný v tom smyslu, že je kosmetika jed, vnímejte ho pouze jako úvahu nad tím, zda nedáváme našim dětem zbytečně víc, než potřebují…

NAMYDLIT UŽ HEZKY V PORODNICI!

V porodnici jsem si uvědomila, jak je to malé tělíčko bezbranné a “neporušené”.. Devět měsíců se vznášelo v prostředí, které je pro něj naprosto přirozené a zdravé, ovšem nám se z našeho pohledu zdá špinavé. Proto máme tendenci dítě ihned očistit a co nejdříve ho umýt. Když mi druhý den přišly sestry ukázat, jak mám miminko správně mýt, nebylo mi z toho moc dobře. Už přesně nevím, co za produkty na Ninu použili, ale byly to myslím dva kosmetické přípravky značky Hipp. Byly jí jenom 2 dny! Je mi jasné, že Hipp porodnici svými produkty sponzoruje a z toho důvodu je tam používají. Mimochodem značka Hipp má mezi ostatní dětskou kosmetikou velice dobrou pověst právě proto, že se jeví jako přírodní. Ovšem to, že je něco označeno jako “citlivé”, “bez parfému” nebo “s výtažkem z mandlového oleje” neznamená, že je to přírodní. To jen tak mimochodem…

Po návratu z porodnice jsem si tedy zjistila, že prvních 9 týdnů by na dítě neměly být použity vůbec žádné přípravky a to ani ty přírodní. Miminko je vybaveno svou vlastní ochrannou vrstvou a v zájmu zdraví dítěte by mělo být ji příliš nenarušovat vnějšími vlivy.

CO VŠE JSEM POUŽÍVALA?

První týdny jsem tedy Ninu koupala pouze ve vodě a to vždy jednou za 2 – 3 dny. Je ale samozřejmé, že když miminko stráví 9 měsíců ve vodě, a teď si má zvyknout na život na suchu, je suchá také jeho pokožka. Skvěle se mi osvědčil mandlový olej od značky Nobilis Tilia. Bylo to první týdny v podstatě to jediné, co jsem používala. Určitě dobře poslouží jakékoliv jiné čisté přírodní oleje.

dsc_3203

Po pár dnech, když pokožka byla pořád hodně suchá, jsem do každé koupele kápla tento olej do koupele Linola Fett Ölbad. Doporučil mi ho můj lékař a zakoupila jsem ho v lékárně. Je opravdu dobrý – stačí pár kapek do vody a miminko vyleze krásně mastné, po pár dnech byla suchá pokožka pryč. Řekla bych ale že to není nutnost a nemusí se používat tak často a dlouhodobě. Mimochodem ke koupeli používáme už od narození kyblík. Nemusíte z něho mít obavy, po pár dnech v něm koupel zvládnete levou zadní. Navíc naší Ninu koupání už od narození hodně baví, nikdy při něm neplakala… naopak se vždy krásně zklidnila a teď je to snad její nejoblíbenější část dne. Není se čemu divit – je v něm krásně obklopená vodou stejně jako v bříšku a oranžová lehce průsvitná barva ji připomíná dělohu.

dsc_3294dsc_3324

Nejdůležitější je ale asi péče pod plenkami. Vlhčené ubrousky jsou skvělá věc když jste mimo domov nebo třeba přebalujete u lékaře… Doma jsou ale podle mě naprosto zbytečné a když jsem si uvědomila, že bych se s nimi asi sama utírat nechtěla, začala jsem pátrat, čím dsc_3242je nahradit. V drogerii DM jsem objevila jednorázové ubrousky, které jsou krásně jemné, ale zároven pevné a savé. Stačí je jenom namočit do vody a přidat trochu nějakého intimního balzámu – já používám opět od Nobilis Tilia tento mycí intimní balzám Jůlinka, nebo občas od Atoku dětský mycí olej Intimka. Vytvoříte si tak vlastně domácí vlhčený ubrousek, který ale nebude pokožku intimních míst dráždit. Základem je ale také větrání, několikrát denně jsem Ninu nechávala ležet úplně bez plínky, komu by se v tom chtělo být celý den, že?
dsc_3229dsc_3219

Jsem si jistá, že díky tomu Nina na žádné opruzeniny nikdy moc netrpěla. Samozřejmě ze začátku se tomu úplně vyhnout nedá, takže jsem byla vyzbrojena několika Bepantheny. Opruzení se mi ale podařilo odstranit pouze díky Sudocreamu (který v domácnosti využijete určitě i na něco jiného, než jenom léčbu opruzenin u miminka). Snažila jsem se nejprve léčit heřmánkovou vodou, ale ukázalo se, že na větší opruzení je bohužel krátká, a než trápit miminko, raději radikálně zakročit – a v tom je Sudocream výborný.

dsc_3271dsc_3280

V porovnání s Bepanthenem má daleko lepší strukturu – je hutnější a po namazání zanechává hustý film na pokožce, takže ho zároveň spotřebujete daleko méně (na obrázku 1 Bepanthen, na obrázku 2 Sudocream).

dsc_3315 dsc_3305

 

ČISTOTA VERSUS PŘEHNANÁ PÉČE

Dceři budou 4 měsíce a nic dalšího jsem nikdy nepoužila. Žádné tělové krémy, koupelová mýdla, už vůbec ne šampony (to mi přijde největší úchylnost). I přesto je čistá a voňavá 🙂 a nikdy jsme zatím neměli problém s žádným ekzémem, který mimochodem může vzniknout i právě kvůli častému používání kosmetiky.

Pokud bych to měla shrnout, já používám olej na promazávání pokožky a dva přípravky na péči pod plenkami – jeden každodenní preventivní a druhý jako první pomoc při opruzeninách. Vše nejlépe bez parfému. Vám může tělový krém od Johnson and Johnson krásně vonět, ale pro dětský čich to může mít nepříjemný výrazný pach, kvůli kterému třeba nemohou spát.

Hygiena a čistota je samozřejmě ohromně důležitá a u malých miminek to platí obzvlášť. Je ale potřeba rozlišit základní čistotu a citlivou péči o náchylnou pokožku od přehnaného opečovávání a vonění svého dítěte. Někdy tím bohužel můžeme nadělat více škody než užitku.