Připadáte si na hodině jógy jako nemehlo? Je to normální!

nrm_1429780871-ep04_carrie_charlotteNechápete, co znamená dýchat do břicha, vždyť se přeci dýchá do plic. Pokynu “otevřete pravý bok” nerozumíte, protože se podle vás otevřít nedá. Při relaxaci přinejlepším usnete, nebo přemýšlíte, co uvaříte k obědu. Vím přesně, jak se cítíte! A věřte mi, nejste kvůli tomu špatný jogín! 

VŠICHNI JSOU DOKONALÍ, JENOM JÁ JSEM MIMO!

Některé pokyny, které pravděpodobně od svého instruktora jógy uslyšíte, jsou trochu jako z jiné dimenze. A pokud jste člověk veskrze racionální, ani jim nemůžete rozumět, máte na to právo. Přestože si myslím, že cvičení jógy je vhodné pro každého, může se stát, že si budete na hodině připadat trochu nemístně. Všichni se ještě přes začátkem lekce tak nějak moc protahují, zatímco vám možná dělalo problém si při převlékání rozvázat tkaničky. Při počáteční meditaci vypadají všichni jako těsně před dosažením blaženého stavu nirvány, ale vás pořád něco někde svědí. Při předklonu rozhodně na zem nedosáhnete, při každé další střeše v duchu proklínáte instruktora a nerozumíte jeho pokynům. Při zpívání manter je vám trochu trapně a vůbec netušíte, o čem jsou. Řeknu vám jednu utěšující zprávu: Je to normální!

welness-yoga-675A dodám hned druhou: Já to tak měla také. Dodnes se na každém instruktorském kurzu cítím trochu zvláštně. Vždyť jsem nikdy nebyla v Indii, bojím se udělat stoj na hlavě, neznám názvy všech pozic v sanskrtu a rozhodně nemám tak atletickou postavu jako všichni instruktoři okolo mě. Přesto jsem instruktorkou jógy, nesmírně mě to baví a světe div se, někteří podle mě dokonce i cvičí! Přestože má první setkání s jógou byla přesně taková, jako jsem popsala na začátku tohoto článku, tak nějak jsem tušila, že mi jóga do života něco přinese a proto jsem se jí nevzdala. Proto tvrdím, že jógu může cvičit každý. Je totiž jedno, co vám má toto cvičení přinést, ale většinou vždy něco přinese. Jde o to pochopit, že každý jsme úplně jiný a že žijeme v západní kultuře. Málokdo z nás opravdu upřímně dokáže zpívat mantry a rozumět jejich významu, málokdo dokáže cvičit a vnímat jógu tak, jak byla kdysi stvořena. A pokud se vám tedy stává, že sedíte na své podložce, po očku koukáte na éterickou ženu vedle jak si váže nohy za hlavu, a připadáte si jako největší balvan v okolí, je to úplně normální! A ze své zkušenosti vám mohu prozradit, že si tak připadá celkem asi 90 % zúčastněných.

KAŽDÝ JSME TU S JINÝMI MOŽNOSTMI A JINÝM CÍLEM

Jak se přes to ale přenést, že? V józe je důležitá hlavně trpělivost. Jak už jsem říkala, narodili jste se teď a tady, nikdo po vás nemůže chtít, abyste na své první lekci pochopili význam dechu kapálabháti, jak aktivovat svou mula bandhu, nebo jak umět prodýchat jednotlivé části těla. A můžeme zůstat jen u fyzické roviny – opravdu je normální, když nedáte při předklonu ruce na zem, při střeše nestojíte na patách, nebo vás vše bolí při kliku. A je úplně normální, že se vám nic z toho nepovede ani za měsíc, za rok, třeba dokonce nikdy. Každý jsme úplně jiný a každý přicházíme na hodinu jógy s jinou potřebou. Někdo je natolik unavený z dnešního uspěchaného světa, že zde hledá zklidnění, a třeba se mu hned napoprvé povede své tělo a mysl dokonale zrelaxovat. Někdo přijde proto, že mu to doporučil lékař na bolest zad. Někdo je bývalý sportovec, někdo cvičil naposledy v deváté třídě na základní škole. Někdo je flexibilní, nebo dokonce hypermobilní, a žádná z pozic mu nedělá potíže. Vy ale třeba máte od přírody takové kyčle, s kterými se do širokého sedu nikdy neposadíte. Znovu si tedy uvědomte, že jste zřejmě přišla na hodinu s jiným cílem, než ta žena vedle. Třeba to bylo právě kvůli těm bolavým zádům, pak věřte, že se vám záda zlepší, a třeba si přinesete ještě něco navíc. Pokud jste přišli na jógu meditovat, určitě se vám to povede, a navíc můžete po čase zjistit, že už vás jako bonus navíc tolik nebolí za krkem.

Proto říkám, že je cvičení jógy až příliš individuální. Netvrdím ale, že ji nelze cvičit na skupinových lekcích! Jen je potřeba umět si přetlumočit slova instruktora pro své potřeby – proto se pak nelze divit, že výsledek je u všech lidí jiný. A pokud se ani přesto na skupinové lekce necítíte, vyberte si třeba jednu z mých lekcí na youtube a začněte praktikovat doma v obýváku 🙂

Takže shrnutí na konec? Až budete příště na józe tiše závidět té štíhlé slečně vedle její dovednosti, podívejte se na druhý konec místnosti. Tam určitě sedí někdo, kdo tiše závidí vám!

A také nezapomeňte, že jste “still on the way” … 🙂

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s