Článek o šestinedělí, který bych sama chtěla číst.

newborn-baby-feetChtěla bych takový článek číst proto, že by mi pomohl se lépe připravit (pokud to tedy jde) na celé tohle šílené období. Každý dnes mluví o porodu. Když si vybíráme porodnici, chceme vědět, jak vypadají porodní boxy, jakým způsobem zde můžeme rodit, zda nám nebudou vnucovat medikamenty, které nebudeme chtít, a tak dále… Celé těhotenství se připravujeme na těchto pár hodin, během kterých budeme rodit… ale co potom?

PŘÍLIŠ SLOV O NIČEM

Porod je samozřejmě důležitá a náročná věc a je dobře, když o něm žena přemýšlí. Mně se ale vždycky zdálo, že se o něm mluví až moc. Měla jsem pocit, že skutečně rozumné a dospělé ženě je jedno, kde a s kým a za jakých podmínek porod prožije, protože se to vše odehrává přece v její hlavě, v jejím těle.. Zjednodušeně řečeno věřila jsem, že prožiju hezký porod v jakékoliv porodnici. Se slovem hezký bych už dnes zpětně takhle nehazardovala, přeci jenom vzpomínky jsou ještě čerstvé a pořád si stojím za tím, že moje dcera bude raději jedináček. Porod byl ale takový, jaký jsem si ho představovala – tak akorát dlouhý, přirozený, bezproblémový.

NEVÍM, CO S NÍM…

Takže po šesti hodinách vše skončilo, vše o čem se tak dlouze mluví, o čem jsou schopné se dvě názorově odlišné skupiny lidí hádat do krve. Pak vás odvezou z nablýskaného porodního boxu, za váma se zabouchnou dveře, na nichž zřejmě visí certifikát baby friendly hospital, a ocitnete se na oddělení šestinedělí. Jako když cestujete ze západního Německa do východního. A máte s sebou svoje dítě, které je na světě pár hodin a o které se musíte najednou 24 hodin denně starat. Jste ráda, že ho máte u sebe, ale jste prvorodička a absolutně nevíte, co s ním!  Co když bude plakat? Jak poznám, že má hlad? Jak ho vlastně mám kojit?

NIKDO VÁM NIC NEŘEKNE…

O šestinedělí se prostě nikde moc nemluví. Před porodem jsem o něm vůbec nepřemýšlela. Neslyšela jsem nikoho, kdo by řekl: Vybrala jsem si tuhle porodnici hlavně proto, že prý mají kvalitní sestry na oddělení šestinedělí. To spíš uslyšíte: Vybrala jsem si tuhle porodnici proto, že mají na porodním sále k dispozici gymnastický míč.
Zrovna tak mi přišlo, že o tomto období nemluví ani žádné ženy, které ho mají za sebou. Žádná vám neřekne, jaké měla problémy s kojením, že byla první dny psychicky na dně a co všechno řešila za další problémy. Naopak z televize a časopisů na vás koukají krásné a hormony štěstí naplněné čerstvé maminky, které to vše zvládají naprosto skvěle.

KOJENÍ, KOJENÍ, KOJENÍ…

Kdybych si dnes měla prožít znovu těhotenství a na něco se připravit, tak by to nebyl porod, ale třeba kojení. To s vámi paradoxně před porodem nikdo neřeší, ale jakmile přijde vaše dítě na svět, vy ho nakojit musíte. A světe div se, přesto že se kojení zdá tak přirozené a jasné, není to vůbec nic jednoduchého. Dobře, dětské sestry by vám tedy měly zřejmě pomoci a vše vysvětlit… Ale to se například mně nestalo. Přesto, že jsem k nim do sesterny se svým hladovým a plačícím dítětem opakovaně chodila a žádala o nějakou radu. Tady je seznam nejčastějších odpovědí:
Nejde to? Tak dáme umělej příkrm.
A kolik jste toho vypila? Tak málo? To se nedivím, že nemáte žádný mlíko!
Proboha, nechte si to plačící dítě na pokoji, vždyť tu všechny vzbudíte!
Dobře, tak se kouknem na tu techniku, jak říkáte…
Musíte jí tam to prso prostě nacpat…
Zničený bradavky? Tak si je namažte bepanthenem a tady máte kojící kloboučky. 

POSVÁTNOST ŠESTINEDĚLÍ

Už jenom to, jaké všechny změny se teď ve vašem těle odehrávají. Celých devět měsíců se tělo v průběhu těhotenství vyvíjelo a teď se do šesti týdnů musí všechno vrátit zpátky. A k tomu všemu řešíte kojení. Dneska si říkám, že na to, jak je to ohromně důležitá věc, je hodně podceňovaná. Až teď se dozvídám, že by vám doktor během těhotenství možná měl kontrolovat i prsa. A také všude čtu, že v zahraničí je zcela běžná péče porodních asistentek o ženu i během celého šestinedělí a to v pohodlí jejího domova. Protože tady se teprve všechno začne odehrávat. A není horší pocit, než neumět nakrmit své dítě…

Takže: přesně proto bych nějaký takový článek chtěla já sama číst před pár měsíci. Přála bych si, aby mi tenkrát někdo řekl: Na porod se vykašli, ten nějak proběhne. Připrav se na to, co přijde po něm. 

unnamed