Paní, to máte určitě ze stresu!

Doctor and PatientSeděla jsem v čekárně u svého praktického lékaře, aby mi mohl dát do těhotenské průkazky své razítko, a tímto razítkem stvrdit, že jsem schopna zdravě donosit a porodit svoje dítě. Čekala jsem dlouho a tak jsem mezitím okem tiché pozorovatelky nenápadně sledovala ostatní přítomné pacienty. Většinou důchodci, jeden mladý muž a vedle něho zhruba čtyřicetiletá velmi elegantní paní v kabátu, lodičkách a s drahou kabelkou na klíně. Přemýšlela jsem, z jakého důvodu tady ona dnes čeká, a odpovědi se mi dostalo v zápětí. Když vyšla z ordinace, kde byla zhruba tak deset minut, potkala mezi dveřmi svou známou. Proběhl krátký rozhovor:

Kamarádka: Ahoj! Co ty tady děláš?
Elegantní paní: Ále, už strašně dlouho mě bolí záda… nevím, co s tím…
Kamarádka: A co ti řekl doktor? Poslal tě k nějakému specialistovi?
Elegantní paní: Řekl mi, že to je ze stresu… 
Obě významně a souhlasně pokyvují…
Kamarádka: A co teda budeš dělat? 
Elegantní paní: Asi se budu snažit nebýt ve stresu… Promiň, už musím běžet, jdu hned do práce!
Kamarádka: Tak ahoj! 

Trochu jsem se pousmála, ale pak jsem si hned uvědomila důležitou věc. Pan doktor měl možná pravdu… Přestože se lékaři obecně příliš nevěnují vztahu těla a duše, tak i praktický doktor z malé vesnice občas pronese něco ve smyslu, že bolest zad nebo bolest hlavy mohou být ze stresu. To je obecně známá věc. Ale jak má člověk s takovou informací naložit? Co je to stres? K čemu byla taková diagnóza té paní dobrá?

Nehledě na to, že možná pravdu neměl, a paní má třeba “jen” skříplý nerv, má přetížená záda z nošení kabelky na jedné straně, hrbí se u počítače, má špatnou matraci, nebo moc vysoké podpatky. To se ale paní nedozví, protože obdržela diagnózu, že to má ze stresu. 

A sama si to zřejmě také nevyřeší, protože žijeme v době, kdy musíme jít k praktickému lékaři, aby nám po deseti minutách řekl, že to máme ze stresu, kdybychom náhodou nevěděli.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s